aşk
Dijitalde Sanatsal İzler Bırakın
Arama
Denge Center İle

Güçlü bir ilk izlenim bırak. Farkı Keşfedin!

Responsive tasarım
Tüm cihazlarla uyumlu tasarımlar ile potansiyel müşteri kaybetmeyin.
SEO dostu
Arama motorlarıyla uyumlu altyapımız ile bir adım önde başlayın.
Dönüşüm odaklı
Yeni müşteriler kazanın. En yüksek geri dönüşümü sağlıyoruz.

Bizimle farkı keşfedin.. Dinamik Yenilikçi Özgür

Web Tasarım

Web tasarım nedir; metinler ve görsellerden oluşan web sayfası içeriklerinin site ziyaretçilerine belirli bir düzen içinde sunulmasıdır. Web sitesi tasarımı veya web sitesi yapımı gibi tanımlarda web tasarımı ile eş anlamda kullanılabilir.

Web tasarımı yapabilmek için öncelikle bir projeye sahip olunması gerekir. Şahıs, firma, ürün veya marka projenin asıl konusunu oluşturur. Örneğin; firma web sitesi, hastane web sitesi, sosyal medya web sitesi veya alışveriş web sitesi, bir web tasarım projesi olarak adlandırılır.

Yani web tasarım kurum, kişi veya kuruluşları tanıtmak maksadıyla yapılan, site sayfalarını kodlama, düzenleme ve internet alanında yayınlama çalışmalarının tümünü kapsar. Bu çalışmaları uygulayan uzman kişilere web tasarımcısı ya da web master denir.

Image link
Markalarımızın başarıya ulaşması adına kanıtlanmış bir süreç geliştirdik.
Dinamik Denge Center ekibi ile hemen tanışın!

Web sitesi nedir?

Bir kişi ya da işletmeyi amaçlarına ulaştırmayı sağlayan, hedefleri gerçekleştirmek üzere ihtiyaç olan ürünlerin, fikirlerin, hizmetlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması ve dağıtılmasına ilişkin internet alanında yapılan yaratıcı sayfa planlama ve uygulamaya geçme sürecine web sitesi denilmektedir. Bu tür hizmetleri uygun ve titiz bir şekilde almak istiyorsanız dengecenter.com sizin için en doğru adrestir.

Web Tasarım ve Kodlama Hakkında

Teknoloji yaşam şartlarımıza göre değişmeye ve gelişmeye devam ettikçe onun geçirdiği her evreyi anlamak, öğrenmek ve gelişimine katkıda bulunmak önem kazanmaya devam ediyor. Bu sebeple teknoloji tüm mesleklerin içerisinde sıkça yer almaya başlamıştır.

 • Web tasarım ve kodlama nedir? Sorusuna gelecek olursak, kodlama bir diğer anlamıyla programlama, belirli şartlara ve düzene göre yapılması gereken işlemlerin tamamını kapsar. Kodlama, bilgisayara ya da mekanik sistemlerden oluşan yöntemlere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin tamamı olarak tanımlanır.

Bir bilgisayar oyunu tasarlamak, bir web sitesi kurmak veya bir uygulama tasarlamak istiyorsanız, kodlama öğrenmek zorundasınız.

Kullandığınız akıllı telefon, bilgisayar, tablet, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi birçok elektronik aletin çalışmaları için kodlamaya ihtiyaç duyulur. Tasarım ve yazılım ajansı olan Denge Center Teknoloji tüm kodlamaları ve tasarımları sizin için en uygun biçimde planlar.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web sitesi nasıl yapılır? Sorusuna gelirsek, öncelikli olarak bir tasarım bütünü olarak hangi renklerin kullanılacağına, hangi tür görsellerin seçileceğine, yazıların hangi alanlara yerleştirileceğine ve doğru görsel bütünlüğün yakalanmasına dikkat edilerek detaylı bir şekilde planlanmalıdır.

En önemli aşaması web tasarım aşaması olarak isimlendirilmektedir. Tasarım aşamasında site planlanırken, ilk olarak kâğıt üzerinde hangi kısımlara nelerin yerleştirilmesi gerektiğini çizmeniz daha hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacak ve tasarım sürecine harcanacak zamana pozitif yönde katkı sağlayacaktır. Sonrasında kâğıt üzerine aktarmış olduğunuz planlamayı faaliyete geçirmek için kodlama yani yazılım yapmanız gerekmektedir.

Bünyemizde çalışan tüm web tasarımcılarımız, bu unsurların hepsine hâkimdir.

 

Web Tasarımı Yapmanın Aşamaları

Web siteleri yayınlamadan önce birçok aşamadan geçmektedir. Web tasarım ajansları tarafından yapılması gereken aşamaları şu şekildedir;

 

Projenin belirlenmesi
Kurumsal kimlik
Planlama
İçerik yönetim sistemi
Test aşaması
Yayınlama

Bu aşamalarda kendi kapsamında daha detaylı çalışmaları bulundurur.

Projenin Belirlenmesi: Proje belirlenirken ihtiyaç duyulan etkenler göz önünde bulundurulur. Web sitesinin yaratılış amacı, kurum veya kişiyi tanıtmak olduğu gibi firmanın ticari işlerini ön plana çıkarmak da olabilir. Bu sebeple proje belirlenirken web sayfası içeriklerinin neler olacağı ve web tasarım sayfasının yapılış amacı netleşir.

Kurumsal Kimlik Çalışması: Tasarım projesi hayata geçmeden önce tamamlanmış olması gereken çalışmadır.

Grafik Tasarım Çalışması: Bu çalışmalarda, kurumsal kimlik çalışmaları temel alınır. Adobe Photoshop gibi piksel tabanlı fotoğraf ve resim programları kullanılarak web sayfalarının görsel tasarımları yapılır.

Web Sayfası Kodlaması: Web sayfalarının kodlama sürecinde çeşitleme programlama dilleri kullanılır. Grafik tasarımı, web sayfalarının içeriklerini ve kodlamasının oluşturulması sonucunda web sitesinin genel görünümü ve yapısı ortaya çıkar.

İçerik Yönetim Sistemi: İçerik yönetim sistemi, web sitesi sahibinin web sayfalarına resim, tablo, grafik, video, metin gibi içerikleri ekleme ve çıkarmasını sağlayan programlamalardır.

İçerik yönetim sistemi web sitesi sahibinin tasarımcıya bağlı kalmadan site içeriğini düzenleyebilmesini sağlar.

Birçok web tasarım hizmeti sağlayan firma veya freelance web tasarımcı, bu çalışmalarda içerik yönetim sistemi yazılımlarından faydalanarak hizmetlerini sunabilmektedir.

Web Sitesinin Deney Süreci: Bu süreçte eksik veya fazla yapılan çalışmalar belirlenir. Web tasarımı, yapılan çalışmaların doğru şekilde uygulanıp veya uygulanmadığını belirleyen bir süreçtir. Web sitesinde yer alması gereken ancak gözden kaçan detaylarla ilgilenilir.

Bazen teknik bir konu hakkında bazen de görsel veya metin odaklı içeriklerle alakalı olmaktadır. Web sitesinin test aşamalarında sayfaların genel durumu, sayfa açılış hızları, mobil cihazlardaki görünümü gibi konular üzerinde gerekli olan kontroller gerçekleştirilmektedir. Bu sayede web sitesinin çalışma performansı en uygun seviyeye getirilir.

Web Sitesinin Yayınlanması: Kapsamlı ve detaylı çalışmalar sonucunda web sitesi yayına hazırlanmış olur. Web sayfasının yayınlanabilmesi için domain olarak isimlendirilen alan adına ve web sitesi sayfalarının içinde yer alacağı bir hosting hizmetine ihtiyaç duyulur. Alan adı ve hosting hizmeti alındıktan sonra web sitesi yayınlanır.

Tüm bu aşamaları deneyimli Web Tasarım ekimiz ile birlikte Denge Center olarak uygulamaktayız.

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Html, java, css ve benzeri dosyalarının sıkıştırılmış olduğundan emin olmalısınız.
 • Web tasarımını yazılıma dönüştürürken css ve html dillerini kullanarak en az kodlamayla maksimum verim almayı hedeflemelisiniz.
 • Yazılarınızın akıcı ve okunaklı olması için doğru font ve renk tercihi yapmalısınız.
 • Web tasarımı yaparken kullandığınız fotoğraflar, ne aşırı büyük ne de aşırı küçük seçmemelisiniz.
 • Kullanacağınız görsellerin telif hakları olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gerekiyorsa telif hakkını fotoğraf sitelerinden satın alarak web sitenizde kullanmalısınız.
 • Görselleri sıkıştırma yöntemi uygulayarak, görüntü kalitesini kaybetmeden en küçük dosa boyutuna getirmeye dikkat etmelisiniz.
 • Web sitenizin hızını ölçerek eksikliklerinizi gidermelisiniz.
 • Web sitenizin mobil araçlarda doğru görüntülenebilmesi için sitenizin uygun olmasına önem vermelisiniz.

Bu maddeler dâhilinde web tasarım yapılırken önem verilen her konuyu Denge Center çalışma ekibimiz dikkatlice uygulamaktadır.

Web Tasarımı Neden ve Hangi Amaçla Yapılır?

Web tasarımının temel amacı, site ziyaretçilerine ve web sitesi sahibine karşılıklı fayda sağlayacak bir zemin oluşturulmasıdır. Karşılıklı fayda sağlamış olan bir proje amacına ulaşmış demektir. Aynı zamanda web tasarım oldukça çeşitli amaçlar doğrultusunda projelendirilir. Bunlar şu şekildedir;

 • Ticari ürün satış ve tanıtım web siteleri
 • Kurumsal tanıtım amaçlı web siteleri
 • Haber web siteleri
 • Sosyal medya web siteleri
 • Kişisel blog web siteleri
 • Online satış ve e-ticaret web siteleri

Web tasarım projeleri ister tanıtım odaklı ister ticari amaçlı olsun her şekilde kurumsal kimliğinize değer katmış olur. Teknolojinin hızla gelişmesiyle ticaret faaliyetlerinin tamamen değiştiği, tanıtım faaliyetlerinin ve belirli etkinliklerin çeşitlilik kazandığı bu süreçte web tasarım çalışmaları da büyük ilgi görmüştür.

Günümüzde, firmaların potansiyellerini arttırmak, büyümek ve daha fazla kazanç sağlayabilmek için teknolojiye duyulan ihtiyaç gün geçtikçe daha da artmaktadır.

Sıklıkla ihtiyaç duyulan, web tasarım fiyatlarından çok ortaya çıkacak olan projenin kalitesi göz önünde bulundurulur.

Youtube, Google, Facebook, Instagram ve Twitter gibi web camiasının liderleri, oldukça fazla özellikler içeren hizmetleriyle web tasarım firmaları arasında olan Denge Center’da sektöre büyük katkı sağlamıştır.

Denge Center’da göz önünde tutulan web tasarım fiyatlarından çok ortaya çıkacak olan projenin kalitesidir. Bu kapsamda tüm çalışmalarımız büyük bir titizlik ve plan dahlinde yürütülür.

Web Tasarımın Unsurları

Web tasarımı belirli öğeler çerçevesinde gerçekleştirilir. Temel unsurlar şunlardır;

 • Düzen
 • Font
 • Renk
 • Grafik
 • İçerik

Düzen: Web sayfalarında kullanılacak olan metin ve grafiklerin sınırlı bir düzen içinde olması gerekir. Bu web sitelerinin amacı kullanıcıların ilk bakışta aradıkları bilgileri hızlıca bulmalarını sağlamaktır. Bunu sağlamak için tutarlı, düzenli ve kendi içerisinde bir bütünlük yaratmak gerekir.

Grafik: Web tasarımında grafikler, logo, simge ya da fotoğraf olabilir. Grafikler hızını etkilemeyecek bir biçimde, web sayfasının içeriğine uygun şekilde pozisyon verilmelidir.

Renk: Renk seçimi müşterinin isteklerine ve kullanım amacına göre değişim gösterebilir. Doğru renkler kullanılarak kişinin veya firmanın karakteri istenilen şekilde yansıtılabilir.

Font: Farklı türlerden yazı tiplerinin kullanılması, bir web sitesinin kalitesini arttırır.

İçerik: Kullanılan yazılı metinin güncel ve faydalı olması içerik açısından oldukça önemlidir. Okuyucunun dikkatini çekmek ve aradıkları şeyi okuyucuya vermek büyük önem taşır. Bu şekilde kullanıcılar sitede daha fazla kalacaklardır.  Web tasarımı için kullanılan metin, içerikle bağlantılı anahtar kelimeler içermesine ve uygun ayrıntılar bulundurmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Web Tasarımının Önemi

Günümüzde teknoloji ve internet kullanımının fazlalaşmasıyla en önemli tanıtım yapma ve bilgi alma yolu web siteler sayesinde yapılmaya başlamıştır. Artık çoğu şirket ve kişiler için öncelikli tanıtım yolu web siteleri olmuştur. İnternet hızı ve kullanımı arttıkça web tasarımın önemi de kuşkusuz artmaya devam edecektir.

Web tasarımında yalnızca yazılı metinlerin içeriği değil yüksek çözünürlüğü olan fotoğraflar ve videolar da fazlasıyla ilgi çekmektedir.

Web siteleri yardımıyla, isteyen tüm kullanıcılar bilgisayar veya mobil cihazların başından ayrılmadan ihtiyaç duyduğu konuyla ilgili tüm medya içeriklerine fotoğraf ve videolara çabucak erişebilmektedir. Böylelikle Denge Center ailesi olarak sunduğumuz bütün hizmetlerde müşterilerimizin istekleri doğrultusunda en iyisini yapmaktayız.

Web tasarımı, genellikle kurumları ve kişileri doğru tanıtmaya yardımcı olur. Web tasarım aracılığı ile üretilen tasarımlar, internet tarayıcılarında görüntülenebilir bir hale gelir. Birçok yönü ile grafik tasarımıyla benzerlik taşısa da grafik tasarımından oldukça farklıdır.

Denge Center olarak güncel olanı takip etmek, yeni trendleri yeni teknolojilerle buluşturmak ve bu teknolojileri bulunan teknolojilerle başarılı bir şekilde bütünleştirmek kurumumuz için oldukça önemlidir.

Web Tasarım Fiyat Aralığı Nasıldır?

Web tasarım fiyatları hakkında sabit bir fiyat alıyorsanız ve bu fiyat henüz siz işinizi söylemeden geliyorsa kesinlikle o firma ile çalışmamanız için net bir delil elde etmiş olursunuz. Web tasarım fiyatları projeye göre belirlenir ve her markanın ihtiyaçları farklı olduğundan farklı fiyatlar ortaya çıkabilir. Projenize özel bilgi ve detaylı fiyatlandırma için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Web Tasarım Sıkça Sorulan Sorular

Web Sitesinde İyi Bir Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Bütün web sitelerinde, tasarım içeriğe göre yaratılır. Bu nedenle de her sitede farklı bir tasarım modeli ortaya çıkar. Denge Center için iyi web tasarımı, temiz, içerik odaklı ve abartıdan uzak olmasından geçer.

Web Sitemizin Tasarımını Hangi Sıklıkla Yenilememiz Gerekir?

İnternet teknolojileri hızlı bir şekilde geliştiği için web sitelerinde kullanılan yazılımlar bir süre sonra mevcut olan sürümlerinde sürüm yükseltmeleri yapar. Bu noktada sitenizin tasarımını yenilemeniz gerekmektedir.

Aksi halde güvenlik problemlere ortaya çıkabileceği gibi, zamanla sunucu üzerindeki başka yazımlarla uyumsuzluk meydana geleceği için web siteniz çalışamaz hale gelebilir.

Web Tasarımcımızı Bulunduğumuz Şehirden Seçmek Zorunda Mıyız?

Web tasarımcınızın bulunduğunuz yerde veya bulunduğunuz ülkede olması gibi bir zorunluk tabi ki de yoktur. Çünkü iyi bir tasarımcının işinden dolayı başta internet olmak üzere tüm iletişim araçlarını son derece iyi kullanması gerekir.

Web sitenizin içeriğini web tasarımcınıza internet aracılığıyla ulaştırabilir, web tasarımcınız ile karşılaşmanıza hiç gerek olmadan web çalışmanızın nasıl ilerlediğini internet üzerinden de takip edebilirsiniz. Burada önemli olan web tasarımcınızın, işini ne kadar iyi yaptığıdır nerede olduğu değildir.